Böcek İlaçlaması Nasıl Yapılmalı?

Böcek İlaçlaması Nasıl Yapılmalı?

Böcekler her türlü doğal koşullarda yaşamaya adapte olmuş canlılardır. Doğal yaşamlarından uzaklaşıp evimizde, iş yerimizde, ofisimizde, çocuklarımızın oyun bahçesine kadar girmiştir, neredeyse onları her yerde görmemiz mümkün. Evimizde bulunan böcekler; Hamam böceği, güve, kalorifer böceği, tahta kurusu, pire gibi canlılar olabilmektedir. Bahçemizde bulunan canlı türleri; Akrep, salyangoz, sümüklü böcek, örümcek vb. böcekler olabilmektedir. Balkonumuzda bulanlar ise; kelebek, kara sinek, sivrisinek, kulağa kaçan, kene gibi canlılar olabilmektedir ve bu alanda sürekli bu gibi canlılar görülebilmektedir.

Zehirli Böcekler Evlere Nasıl Girer?

zehirli-bocekler-evlere-nasıl-girerZehirli haşere türleri ilaçlanması gereken canlılardır ve bulunduğu yerlerde uzun süre gizlice yaşayabilirler. Böcek ilaçlama konusunda en öncelikli olan zehirli haşereler evlerimiz ve yaşam alanlarımız için ciddi anlamda tehlike arz etmektedir. Genelde bahçeli ve yeşillik alanların sık olduğu bölgelerde yaşayan bu canlılar evlere açık buldukları her yerden girebilirler. Bunların başlıcaları aşağıda belirtilmiştir.

  • Açık kapı ve pencereler.
  • Baca ve havalandırma alanları.
  • Bahçe, balkon, teras gibi alanlar.
  • Tuvalet ve lavabo delikleri.

Belirtilen bölgelerin profesyonel böcek ilaçlama firmaları tarafından ilaçlanması sizleri bu haşere türlerine karşı koruyacaktır.

Böcek ilaçlama Kalıcı Çözüm Olabilirmi?

Bocek-ilaclama-kalici-cozmmu

Böcek ilaçlama konusunda ruhsatlı ve garantili çalışan firmaların çoğu %99 garanti vermektedir fakat şunu da bilmeliyiz ki böcekler hızlı ve çok üreyen canlılardır. Dolayısıyla ilaçlandıktan sonra eğer yuvaları doğru şekilde ilaçlama yapılmazsa böceklerin ölmeden önce bıraktığı larvalar tekrar canlanarak yayılmaya ve tehlike saçmaya devam edecektir. Böcek ilaçlamanın kalıcı olabilmesi için bu konuda tecrübeli ve eğitimli personelleri çalıştıran şirketler haşerelerin bulunduğu yeri önce analiz etmeli sonrasında ise uygulamaya geçmelidir.

Uygulama aşmasında evde bulunan hane halkı ilaçlama yapılan bölgede kesinlikle bulunmamalıdır. İlaçlama şirketine bağlı çalışan uygulama ekibinin belirtiği süre içerisinde ilaçlama yapılan bölgeye girilmemesi, bölgedeki oral bölgelerde kullanılacak eşyaların çıkarılması veya üstlerinin örtülmesi çok önemlidir.

Böceklerin ilaçlanma alanları aşağıdaki tabloda önemine göre sıralanmıştır.

  1. Ev ve Ofisler.
  2. İş Yerleri ve Fabrikalar.
  3. Hastane ve Bakım Evleri.
  4. Gemiler ve Toplu Taşıma Araçları.
  5. Kanalizasyon ve Atık Merkezleri.

Böceklerin en önemli özelliklerinden biriside kendilerini kamufle edebilmeleridir, nemli, kuru, güneşli, yağmurlu havalarda dahi kendilerini var edebilen canlılar olabilmeleri bizleri onlara karşı bir çok konuda savunmasız bırakmıştır. Bir çok insanın böceklere karşı ani reaksiyon gösterdikleri görülmüştür, bunların arasında tüylü veya sülük şeklinde yapışkanlı böcek türleri gelmektedir.

Böceklerin bulundukları ortamlara göre dağılımı

Böceklerin Bulundukları OrtamlarBöceklerin Görülme Oranları
Ev ve ofisler%45
İş yerleri ve fabrikalar%69
Hastane ve bakım evi%32
Gemiler ve toplu taşıma araçları%16
Kanalizasyon ve atık merkezleri%98

Ev ve Ofis İlaçlama

ev-ve-ofis-ilaclama

Ev ve ofislere uygulanılacak ilaçlama teknikleri arasında en çok kullanılan yöntemlerden birisi sıvı ilaçlamadır. Sıvı ilaçlama yöntemi ile böcekler gezdikleri alanda ve tekrar yuvalarına döndüklerinde ilacın etkisiyle birlikte ölümcül kimyasal bileşenler sayesinde etkisiz hale getirilebilir ve tekrar üremelerinin önüne geçilebilir.

İş Yeri ve Fabrika İlaçlama

isyeri-fabrika-ilaclama

İş yeri ve fabrika ilaçlama konusunda üretilen malzemenin ve üretim alanlarının önemi çok büyüktür.  Üretilen mamule göre böcek türleri gelişim gösterebilir ve üreyebilir. Bu bölgelerin ilaçlama tekniği uygulanmadan önce doğru şekilde profesyonel ekiplerce analiz yapılması gereklidir.

Hastane ve Bakım evi İlaçlama

hastene-bakimevi-ilaclama

Hastane ve bakım evlerinin ilaçlanması sağlık ve hijyen açısından çok önemlidir. Bakıma muhtaç ve hasta kişilerin bakteri ve mikroplara karşı sağlıklı bireylere göre bağışıklıkları daha düşüktür. Dolayısıyla bu bölgelerde böcek türlerinin etkin olması ciddi sonuçlara neden olabilir. Bu bölgede ilaçlama tekniği olarak kokusuz ilaçlama tercih edilmelidir.

Gemi ve Toplu Taşıma İlaçlama

gemi-toplutasima-ilaclama

Gemi ve toplu taşıma araçları sürekli hareket halinde olan araçlardır, ilaçlanması sağlık açısından çok önemlidir. Özellikle sürekli insan sirkülasyonun olduğu bu araçlarda böceklerde çok sık görülmekte ve insanlara bulaşabilmekte. Jel ilaçlama yöntemi ile her türlü toplu taşıma araçlarındaki haşere sorununa çözüm bulunabilmekte.

Kanalizasyon ve Atık Merkezleri

kanazalisyon-atik-merkezleri-ilaclama

Kanalizasyon ve  atık merkezlerindeki böcek türleri neredeyse en zararlı böcek türleridir. Bu bölgelerde yaşayan böcekler oldukça bakteri ve mikrop taşırlar dolayısıyla bu bölgedeki böceklerle mücadelenin önemi çok büyüktür. Kanalizasyon ve atık bölgelerinde yapılacak olan ilaçlama tekniği ise çok önemlidir, kokulu ve kokusuz ilaçlama yöntemleri sıvı ilaçlama vb. gibi teknikler genellikle en sık kullanılan yöntemler arasındadır.

 

Böcek İlaçlama Slayt Gösterisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir