Böcek İlaçlama ve Böcek İlaçlama Yöntemleri

Böcek İlaçlama ve Böcek İlaçlama Yöntemleri

Böcek İlaçlama

Böcek ilaçlama kirli ve mikroplu yerlerde dolaşarak bizlerin yaşadığı alanlara gelerek mikrop ve zararlı tüm virüsleri bulaştıran böcekler, haşereler ve kemirgen türleri içi yapılan bir uygulamadır. Son derece büyük bir ciddiyet gerektiren böcek ilaçlama mutlaka profesyonellerin yapması gereken bir uygulamadır.

Hastalık yaymakta olan böcek ve haşereler hayatımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz çalıştığımız yer, evimiz başta olmak üzere pek çok yerde sağlığımızı doğrudan etkiler. Bu haşereler insanların yaşadığı hiçbir yerde istenmeyen zararlı canlılardır. Bu canlılardan insanlarda bir tiksinti hissiyatı oluşturmasının yanı sıra sarılık, veba ve tifo gibi hastalıklara yakalanmamıza neden olmaktadırlar. Bu zararlı canlılarla mücadele etmek ancak profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilecek bir böcek ilaçlama ile mümkündür. İnsanların vücudu bu zararlılar tarafından ısırıldıkları zaman böcekler kendi salgılarını bırakarak insan derisinde bulunan dokularda ciddi hasarlara yol açar. Örnek vermek gerekirse: Bu zararlı canlılardan sadece biri olan uyuz böceği insan derisinde şiddetli kaşıntılara sebep olur. Bu kaşınmalardan dolayı deride kızarıklıklar oluşur.

Böcek İlaçlama konusunun en önemli aşamalarını yöntemleri oluşturmaktadır. Kısaca onlara da değinecek olursak;

  • Kokulu İlaçlama
  • Kokusuz İlaçlama
  • Sıcak Sisleme İlaçlaması ( Termal Flog Cihazı ile)
  • Soğuk Sisleme İlaçlaması (ULV Cihazı ile)
  • Jel İlaçlama

Bu yöntemler ilaçlama hususunda son derece önemlidir. Her böceğin aynı ilaçla yok edilmesi sizde takdire edersiniz ki mümkün değildir. Bu yüzden böcek, haşere ve kemirgen türleri için ayrı ayrı ilaçlama yöntemleri ve kimyasal ilaçlar kullanılmaktadır.

Böcek İlaçlama Yöntemleri

Çoğunlukla ziraat, tarım vb alanlarda da kullanılan böcek ilaçlarına genel olarak insektisit adı verilir. Bu ilaçların birçok şekilde uygulanması söz konusudur.Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler bunların tamamını oluşturur.  Genel itibari ile bakıldığında her böcek ilacı her böcek ve parazite etkili olmaz. Bu işlemler yapılmadan önce ilaçlanacak zararlı canlı böcek belirlenip, o zararlıya etkili olacak ilaç temin edilip, daha sonra yöntem seçilerek uygulamaya geçilir.

Kokulu İlaçlama

Kokulu ilaçlama zararlı böcek ve haşerelerin çok sayıda bulunduğu yerlere yapılmalıdır. Bu yöntem sonucunda ilaçlama kısa zamanda haşerelere etki etmeye başlar. Uygulandıktan sonra yaşanılan mekân 2 ila 4 saatkadar kapalı kalmalı ve 1-2 saat havalandırma yapılmadan mekâna girilmemelidir.

sisli-bocek-ilaclama

Kokusuz İlaçlama

Kokusuz ilaçlama yöntemi sıvı malzemenin püskürtülmesi yoluyla uygulanır. Uygulama yapılan yeri terk etmenize gerek yoktur. Ancak kapıyı ve camları kapalı bırakmanız gerekmektedir. Fakat saklama yapılmayan, açık halde bırakılan yiyecek ve gıda malzemesi ortamda bulunmamalıdır. Şayet bulunuyorsa da üzerleri mutlaka kapatılmalıdır.

Termal Flog Cihazı İle Sıcak Sisleme Şeklindeki İlaçlama

Termal sisleme yönteminde su, yağ ve mazotta eriyen madde kullanılır. Sıcak sisleme diye adlandırılan bu yöntem mekânlarda, nehir, göl, çöplükler, ağaçlık alanlar ve sivrisinek, karasinek gibi haşerelerle mücadelede, ahır ağıl gibi yerlerde uygulanır. Motorlu termal sisleme cihazları portatif yâda araca monte edilerek uygulanabilir. Cihazlar iki zamanlı bir motor sayesinde oluşan ince bir sis tabakasının dışarı püskürtülmesiyle yapılır. Oluşan sis tabakasının kullanıcı ve uygulamayı izleyenler üzerinde olumlu psikolojik etkisi bulunur. Yüksek akış ve püskürtme meydana gelen büyük partiküller yere erken düşerken bazıları çok küçük damlacıklar halinde uygulanmayan alanlara uçuşurlar. Yerel olarak çalışan Belediye hizmetlerinin yoğun olarak uyguladığı bir yöntemdir.

Ulv Cihazı İle Soğuk Sisleme Şeklindeki Yöntem

Soğuk sisleme olarak tarif edilen bu ilaçlama yöntemi potansiyelleri yüksek zararlıların nüfus olarak artması durumunda uygulanmaktadır. Bir diğer adı alan spreylemesidir. Araç üzerine monte edilmiş, benzinle çalışan, damlacık ayarlı ulv cihazları kullanılarak yapılan bu ilaçlama yönteminin sağlık açısından herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bazı durumlarda elektrikli el tipi ulv cihazı ve benzinle çalışan sırt atomizörleri de kullanılmaktadır. Araç üzerine monte edilmiş ulv cihazları 20-50 metre yüksekliğe ulaşabilecek şekilde havaya püskürtmektedir. Bu yöntem uçan zararlıların ergin dönemlerinde yapılan ve istenilen canlının aktif olduğu saatlerde, faal olduğu alanları kapsar. Bu sayede özellikle yüksek katlı binalar ve rezidansların üst katlarına kadar çıkabilen uçan haşerelerde ilaçlamadan nasibini almış olmaktadır.

jel-ilaçlama-sisli
Jel İlaçlama

Jel Uygulama yöntemi ise bir aplikatör yardımıyla gerçekleşmektedir. Çoğunlukla restoran, mutfak, yemekhane gibi mekânlarda bulunan haşerelere karşı kullanılan jel ilaçlama bir çeşit yem uygulamasıdır. Çok etkili olmasına rağmen herhangi bir kötü kokusu yoktur. Dozunu istediğiniz şekilde ayarlayabildiğiniz tabancası ile uygulanır.

Böcek ilaçlama konusunda asıl önemli olan mesele bu işin kesinlikle işi bilen profesyoneller tarafından yapılmasıdır. Bireysel ve eskide kalmış ilkel yöntemlerle gerçekleştireceğiniz ilaçlamaların böcek, haşere ve kemirgen türlerine karşı hiçbir etkisi olmayacaktır. Hem kendi sağlığınız hem de sevdiklerinizin sağlığı için mutlaka böcek ilaçlamasını profesyonel ilaçlama şirketlerine yaptırınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir