Çiçek Yapraklarındaki Böcekler

Çiçek Yapraklarındaki Böcekler

Ev ve balkon çiçekleri; özellikle ev hanımları için çok iyi bir arkadaş ve ev aksesuarıdır. Pek çok ev hanımı; sabah okula ve iş gidecek olan ev halkını gönderdikten sonra ilk iş çiçeklerine koşar; onları sever, okşar, sular.. Rengarenk çiçeklerinin verdiği her tomurcuk için mutlu olur. Ev çiçekleri için ayrı, balkon çiçekleri için ayrı özen gösterir. Ancak, çiçek bakan herkesin bileceği gibi, bu güzel bitkiler de tıpkı biz insanlar gibi hastalanır ve ölür. İyi bakılmazsa toprak yeterli hava alamaz ve bitkinin kökü çürür. Kuruyan çiçek ve yapraklar temizlenmezse sağlam yerlere de zarar verir. Güneş ve su olmadan yaşayamazlar. Hatta sevgisizlik bile bitkileri öldürür. Çiçeklerle bir çocuk gibi ilgilenmek gerekir. Bu zahmetli işe kalkışan hanımlar, çiçek yapraklarındaki böceklerle karşılaşmayı elbette hiç istemezler. Çünkü bununla mücadele etmek son derece zor bir uygulamadır. Peki, çiçek böcekleriyle mücadelede nasıl bir yol izlenmelidir?

Çiçek Yapraklarındaki Böcekler

Böcekler her yerde olduğu gibi çiçekler üzerinde de kendilerine yaşama alanı bulurlar ve çiçekleri kurutuncaya kadar peşini bırakmazlar. Otçul olan ve çiçeğin özüyle beslenen bu böcekler, doğru müdahaleler yapılmazsa çok kısa süre içinde evdeki tüm bitkilere sarar, hatta bazı türler insan ve hayvanlara da sıçrayarak kaşıntıdan sağlık sorunlarına varan etkilere sebep olur. Peki, çiçek yapraklarındaki böceklerle nasıl mücadele edilir?Ev yapımı böcek ilacı uygulamaları işe yarar mı?

Çiçeklerdeki Böcekler İçin İlaç

  • Gül biti için doğal ilaç sarımsak yağı:3 diş çok ince doğranmış sarımsak, 2 çay kaşığı mineral yağı içinde en az 24 saat bekletilir. Süre sonunda karışıma yavaşça yarım litre su eklenir. Karışım süzülerek kavanoza alınır. Karışımdan 2 yemek kaşığı alıp sulandırarak çiçek yapraklarındaki böcekler için ilaç olarak kullanılır. 
  • Güllerdeki böcekler nasıl temizlenir? sorusunun bir diğer cevabı da sarımsağın kendisi. Birkaç diş sarımsağı çiçeğin toprağına ekerseniz çiçek toprağındaki böcekler kısa sürede bitkiyi terkedecektir.
  • Aromatik otlarla hazırlayacağınız spreyler, çiçek böcekleriyle mücadelede işinize yarayacaktır.
  • Seyreltilmiş alkol spreyi de böcekleri geri püskürtecek ilaç tekniklerindendir.

NOT: Böceklenmemiş olan bitkileri böcekli çiçeklerden uzak tutmanız gerekir. Yoksa çok kısa süre içinde böcekler tüm bitkilere yayılacaktır. Böceklerle ilgili her türlü soru için bizi arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir