Fare İlaçlama

Fare İlaçlama

Kadıköy fare ilaçlama uygulamalarımız tüm alanlara başarı ile hizmet sağlamaktadır. Kadıköy fare ilaçlama servisi, tüm fare türlerine karşı kontrol sağlamaktadır. Çok sayıda türe sahip olan fare, açık alanlar içerisinde yer alan yuvalarından ayrılarak ev, işyeri gibi kapalı alanların içine girmeye çalışmaktadır. Farelerin koku alma duyuları oldukça gelişmiştir. Yiyeceklerin yerini bu sayede kolayca bulabilirler. Özellikle kapı ve apartman içlerine bırakılan çöpler fareleri kendine çekmektedir. Fare her türlü atığı yiyerek besin ihtiyacını gidermektedir. Fareler pis canlılar olup bakteri ve mikrop taşıyıcılığı yaparlar. Bu nedenle farelerin bulunduğumuz bölgeler içerisinden kesinlikle uzak tutulması gerekir. Fare görülen alanların önlemi alınarak gereken fare ilaçlama uygulamaları ve dezenfekte işlemi tamamlanmalıdır.

Fare ile Mücadele

Fare ile mücadele ederken zamanı doğru kullanmak oldukça önemlidir. Çünkü fare bulunduğu bölgedeki yuvasına yeni yavrular doğurarak sayısını arttıracaktır. Çeşitli türlere sahip olan fare bilgi ve tecrübe sahibi ilaçlama personellerince etkisiz hale dönüştürülmelidir. Fare ilaçlama firmaları arasında uzman kadro ile görev başında olan firmamız, gün aşırı hizmet sunmaktadır. Sağlık Bakanlığınca onaylı servislerimiz gereken tüm belge ve izinlere sahiptir.

İlaçlaması En Çok Yapılan Fare Türleri;

  • Kör fare
  • Tarla faresi
  • Pamuk faresi
  • Lağım faresi
  • Çatı faresi
  • Fındık faresi

Farenin zararları insanların sağlığına büyük ölçüde etki etmektedir. Taşımış oldukları hastalık virüsleri önemli sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olmaktadır. Eski dönemlerden günümüze kadar fare türlerinden bulaşan hastalıklar nedeniyle çok sayıda kişi yaşamını yitirmiştir.

Farelerden İnsanlara Bulaşan Başlıca Hastalıklar;

  • Humma, veba, sıtma, verem, hepatit virüsü, dizanteri, tifüs, cilt hastalıkları, parazitsel hastalıklar, Nil virüsü, tifo

Fare ilaçlama hizmetimiz tüm fare türlerini kapsamakta olup fare türlerine özel ilaçlama yöntemleri ile gerçekleşmektedir. Böylelikle en kısa zamanda kalıcı çözümlere ulaşmaktayız. Fare ilacı ve ilaçlama yöntemlerimiz TSE etiketli ürünler arasından seçilmekte olup çevre ve insan sağlığına dosttur.

Fare İstasyonu Nedir?

fare-ilaclama

Fare istasyonu; kemirgen türlerinin güvenle kontrol altına alınmasına ilişkin, açık alanlarda kurulumu yapılan ve boyutları 25 cm boyutunda bir plastik kutu içine yerleştirilen, farelerin hoşuna giden aromalarla bezenmiş zehrin konularak farelerin yuvalandıkları alanlara yakın kurulumu gerçekleştirilen cihazlardır.

Bir dönem ilkel yöntemlerle, fare kapanı, fare tuzakları ile kontrol altına alınmaya çalışılan fareler için artık günümüzde oldukça etkili ve kalıcı özümler üreten uygulama yöntemi geliştirilmiştir. Fare istasyonlarının işlevine baktığımızda, bu cihazlar sayesinde farelerden kurtulmak mümkündür. Fare istasyonlarının nasıl çalıştığına ilişkin bilgiler elde etmek istiyorsanız şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Kurulumu açık alanlarda yapılan fare istasyonlarının içine farelerin sevdiği hoş kokularla süslenmiş zehir konur.
  • Kısa bir süre sonra bu kokuya dayanamayan fare, istasyon içine girerek zehirle temas eder.
  • Yuvasına dönem farede susuzluk hissi meydana gelir. Yuvasından ayrılarak su aramaya çıkan fare su ile buluştuğu anda ortalama 10 saniye gibi kısa bir sürede etkisiz hale gelir ve ölür.

Fare istasyonlarının en büyük katkısı fareleri yuvalarından uzaklaştırarak dışarıda ölmelerini sağlamaktır. Bu sayede fare yuvasında ölerek koku ve mikrop bulaştırmamış olur.

Fare Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Fare ve kemirgen nedir?

Bir kemirgen türü olan fare, oldukça zeki varlıklar olmalarına rağmen insanlara büyük zararlar verebilen zararlı canlılar türüne girmektedirler. Fareler kendi içerisinde birçok türe ayrılmaktadır. Tüm kemirgenler gibi uyum konusunda en üst düzey yeteneğe sahiptirler. Bu nedenle insanların şehir hayatına kendileri açısında sorunsuz şekilde uyabilmeyi başarmış ve doğal yaşam alanlarından betonarme binalara, taş yollara adapte olmuşlardır. Ancak tarihten bu yana fare türleri insanlara çeşitli sorunlar çıkarmışlardır. Gerek tarım alanlarını zarara uğratmakta, gerekse taşıdıkları hastalıkları insanlara geçirmek suretiyle sağlık problemlerine neden olmaktadırlar. Bu nedenle insanlar farelere karşı eskiden bu yana çeşitli mücadele yöntemleri geliştirmişlerdir. Günümüzde bu yöntemleri en etkili şekilde uygulayan birimler böcek ilaçlama şirketleridir.

Farelerden kurtulma yolları nelerdir?

Farelerden kurtulmanın yolları her dönem farklılıklar göstermektedir. Günümüzde fareden en etkili şekilde kurtulma yolu ilaçlama firmalarından geçer. İnsanlar zaman zaman farelerden kurtulmak için bireysel olarak yöntemler uygulamaktadırlar. Tarlalarda belli noktalara kurulan tuzaklar, evlerde yapılan veya market, pazar gibi yerlerden alınan çeşitli fare zehirleri ile farelerin kökünü kurutmanız imkansızdır. Fareler artık basit kapanlara kanmamaktadır. Zamanla akıllanan hayvanlardır ve bireysel mücadelelerde insanları yıldırmaktadırlar. Bu nedenle fare ilaçlama firmaları sürekli olarak ilaçlama tekniklerini ve mücadele yöntemlerini farelere karşı yenilerler. Farklı fare zehirleri, her defasında etkili olacak ilaçlama yöntemleri kullanmaktadırlar. Garantili fare ilaçlama hizmetlerinden faydalanmak için ilaçlama firmalarının yardımını almak avantajınıza olacaktır.

Fare yakalama teknikleri nelerdir?

Fare yakalamak için insanlar bugüne kadar çok çeşitli teknikler geliştirmişler ve bu zararlı kemirgenlerin üstesinden gelmeye çalışmışlardır. Bu teknikler arasında fare kapanları insanların bireysel mücadelelerinde kullandıkları belki de en önemli yöntemi oluşturmaktadır. Fareler için çeşitli fare kapanları kurulur ve bu kapanlara farenin yakalanabilmesi için yem konulur. Fare zaman zaman bu kapanlara yakalansa da son zamanlarda bu kapanlardaki yemlerin etki etmediği gözlenmiş ve farelerin kapanların görünüşlerini tanıdıkları anlaşılmıştır.

Fare yapıştırıcıları da fare yakalama tekniklerinden biridir. Fare yapıştırıcıları çok güçlüdür ve uzun süre kurumdan durabilir. Ancak fare yapıştırıcı üzerindeki yeme geldiğinde buraya yapışır ve kalır. Fare yapışkanları etkili bir yöntem olsa da ağır bir koku salmaktadır ve temizlenmesi son derece zordur.

Fareleri yakalamada bir başka etkili yöntem ise kedi beslemektir. Kediler doğuştan fare avcılarıdır, ancak lağım faresi gibi büyük boy farelere karşı çaresiz kalabilmektedirler.  Her şeye rağmen en etkili fareden kurtulma yöntemi profesyonel ilaçlama firmalarından geçmektedir.

Fare ile mücadele nasıl yapılır?

Fare ile mücadele yöntemlerini en iyi uygulayanlar profesyonel ilaçlama firmalarıdır. Fare ilaçlama konusunda uzman ekiplerden yararlanılmalıdır. Tabii ki seçilen fare ilaçlama firmasının Sağlık Bakanlığı onaylı yöntemler ve Dünya Sağlık Örgütü onaylı ilaçlama maddeleri kullandığına emin olmak gerekmektedir. İlaçlama şirketlerinin en çok kullandığı fare ile mücadele yöntemlerinden biri fare istasyonlarıdır. Fare istasyonları kapalı bir kutu şeklindedir ve başka canlılara zarar vermemesi için sadece farelerin geçebileceği bir deliğe sahiptir. Fare kutudaki zehrin kokusundan etkilenir ve zehri yer. Farenin ölümü herhangi bir noktadan su içtiğinde zehrin vücuda yayılması ile gerçekleşmiş olur. Fare ilaçlamada kullanılan bir diğer yöntem olan sıvı ilaçlama da son derece etkilidir ve farelerin hem uzak durmalarına hem de var olan farelerin yok olmasına yardım eder.

Fare ilaçlama nasıl yapılır?

Fare ilaçlama işlemleri profesyonel ilaçlama firmaları tarafından yapılmalıdır. Aksi halde istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Fare ilaçlama şirketleri farelerin yuvalanabilecekleri tahmin etmekte, geçebilecekleri güzergahlara göre ilaçlama işlemi uygulamakta veya fare istasyonları kurmaktadır. Bu uygulamalar bilinçsiz eller tarafından yapılırsa insan sağlığı tehlikeye girer. Seçilen firma sağlık bakanlığı onaylı olmadan tercih edilmemelidir; zira piyasada pek çok illegal firma mevcuttur.

Fare ilaçlama ekipleri ilaçlanacak bölgeyi kontrol eder ve istenen yönteme göre fare mücadele faaliyetlerine başlar. Fare istasyonları fareleri zehirleyerek öldüren tuzaklardır. Sıvı ilaçlama veya kokulu ilaçlama ise hem fareleri uzak tutar hem de farenin ölümünü sağlar. Bu yöntemleri profesyonel firmalar size ve evcil hayvanlarınıza zarar vermeyecek şekilde uygularlar.

En etkili fare zehri nedir?

Fare zehirleri çok çeşitli olup fareleri anında yok edebilecek fare zehirleri mevcuttur. Ancak fare zehirleri çok çeşitlidir ve hangi zehri kullanacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Bilinçsiz zehir kullanımı evcil hayvanlarınız veya yaşam alanlarındaki küçük çocuklar için tehlike oluşturabilir. Ayrıca zehirler zamanla fareler tarafından tanınmaya başlamakta ve bu nedenle yeni zehir türleri ortaya çıkmaktadır. Fare zehirleri pasta ve mum tipi zehirler olarak farklılık göstermektedirler. Pasta tipi zehirler görünümü itibariyle pastaya benzemektedir ve her türlü alanda gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Farelerin sevdiği türden kokular yayarak onları cezp eder. Mum zehirlerde aynı şekilde işler ve birçok zehir üst üste dizildiğinden mum gibi görünmektedir. Her gelen fare bir zehri yer ve kendi sonunu hazırlar.

Fare zehirlerinin en etkili olanları böcek ilaçlama firmalarının elindedir ve fare tehdidine karşı bu firmalara başvurmak gereklidir.

Fare nasıl beslenir?

Fareler şehir hayatına uyum sağlamış canlılardır. Besin ve su bulmak konusunda zorlanmazlar ve yaşam alanlarımız onlar için bir besin kaynağıdır. Ev faresi ve çatı faresi duvar boşluklarında, bodrumlarda ve çatılarda kolaylıkla yuvalanabilmektedir. Fareler yaşam alanları içerisine olabildiğince tenha zamanlarda girer. Girdiğinde hemen yemek arayışına başlar ve hemen hemen gördüğü her şeyi kemirir. Farelerin insanları da kemirdiği görülmüştür. Bu faaliyetleri onlarca hastalığı bünyelerinden dış ortama ve insanlara geçirmelerine sebep olmaktadır. Bu nedenle farelere karı her zaman önlem alınmalıdır ve ilaçlama yöntemleri uygulanmalıdır. En çok peynir ve türevleri yiyecekleri sevseler de eşyalarınızı dahi kemirerek maddi hasarları da beraberinde getirebilmektedirler.

Fındık faresi nasıl ürer?

Fındık faresi özellikle ev tipi binalarda en fazla görülen fare türüdür ve son derece hızlı şekilde çoğalma yeteneğine sahiptir. Fındık faresi, genelde evlerin çatı, bodrum ve duvar boşluklarında yaşamaktadır. Oldukça hızlı üreme yetisine sahip bir fare türüdür. Fındık faresinin dişileri her yıl ortalama 8-10 doğum yapar ve her seferinde 6 ya da üzeri yavruyu dünyaya getirir. Bu nedenle fındık faresinin ortalığı hızla istila etmesi olasıdır. Hızla üremesinin bir sonucu olarak evlerde en çok görülen fare tipi haline gelmiştir ve dolayısıyla ev faresi olarak da anılmaktadır. Bu fare tespit edildiğin bir fare ilaçla firmasından yardım almak son derece önemlidir. Farenin kökünün kurutulması için ilaçlama firmaları her türlü donanıma sahip personellerden oluşmaktadır.

Fare insanı ısırır mı?

Fareler kemirgen varlıklardır ve yaşam alanlarımıza yemek bulmak için gelirler. İnsanlar dahil her buldukları şeyi kemirme içgüdüleri vardır. Yaşam alanlarınıza çok çeşitli fare türleri dadanabilir. Ev faresi, çatı faresi, tarla faresi, kör fare, lağım faresi vb. türler başınıza dert açabilir. Özellikle ev fareleri ve çatı fareleri, siz uyuduktan sonra ortaya çıkabilir ve evdeki yiyecekleri, hatta her türlü eşyayı kemirebilir. Tüm bunlardan çok daha kötüsü farelerin insanların kulak ve ayak gibi yerlerini kemirdikleri görülmüştür.

Fareler pek çok viral ve bakteriyel mikrobu bünyelerinde taşır ve bu nedenle pek çok hastalığın insanlara bulaşmasında önemli rol oynarlar. Bu nedenle farelerin insanları kemirmesi ciddi bir meseledir. Böyle bir durumda uzman bir doktora görünmeli ve muayene olunmalıdır. Fare tehdidi sizi her an bulabilir. Bu nedenle farelere karşı ilaçlama hizmetlerinden yararlanmak son derece önemlidir.

Lağım faresi nasıl öldürülür?

Şehir hayatında sıklıkla karşılaşılan lağım faresi, fare türleri içerisinde insanlara en fazla sorunu çıkaran türlerden biridir ve mücadelesi kolay değildir. Lağım faresi, şehirlerde karşılaşılan en iri fare türü olup boyları 30 santimetreye kadar büyümüş ve zaman zaman daha büyükleri görülmüştür. Bu fareler lağımlarda doğup büyümüşlerdir. Bu nedenle pek çok mikrobu bünyelerinde taşımaktadırlar. Hastalık bulaştırma riski en fazla olan fare türüdür. Bu nedenle insanlara her zaman lağım faresine özel önlemler almaktadır. En etkili yöntemleri ise ilaçlama firmaları sağlamaktadır.

Fare istasyonları lağım farelerini yok etmek adına bu yöntemlerden biridir. Tuzaktaki zehri yiyen fare su içtiğinde ölmektedir. Bir diğer yöntem ise ilaçlama hizmetidir. Firmalar lağım faresi ile mücadelede özellikle sıvı ilaçlama yöntemini kullanmakta ve bu da var olan farelerin yok olmasına başka farelerin ise bölgeden uzak durmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir