Gümüş Böceği

Gümüş Böceği

Her evde belli dönemlerde sıklıkla yakınılan bu haşere, genellikle kitap, defter, kağıt gibi eşyaların fazla bulunduğu evlerde bulunmaktadır. Özellikleri,

  • Gümüş böcekleri uzun ve ince boyutlarda, yassı bir haşere türüdür.
  • Gri renkte olduğundan adına gümüş böceği denilmektedir. Aynı şekilde bu haşere türü balıklara da benzediğinden çoğu kişi tarafından balık böceği olarak da bilinir.
  • Çok hızlı yumurtlarlar. Evinizde bir tane bile gümüş böceği gördüyseniz, devamında kesinlikle yavru gümüş böcekleri de görebilirsiniz.
  • Genellikle kağıttan yapılmış nesneleri yiyerek beslenir.
  • Evlerimizde onları kitap ve defterlerin arasında, evin duvarları eğer duvar kağıdı ile kaplanmışsa bu kağıtların arasında, peçetelerde sıklıkla görebiliriz.
  • Daha çok uzun antenleri ile tanınan bu haşere, çok fazla hızlı hareket edemezler.
  • Boyları genellikle 2-5 cm arasında değişmektedir. Bazılarının antenleri kendi boyundan da uzundur.
  • Öldürdüğünüz zaman eğer çok gelişkin türden bir gümüş böceği değilse, kan yerine beyaz bir sıvı çıkar.

Gümüş böceği evinizden hemen yok edilmesi gereken bir haşere türüdür. Duvarda gördüğünüz bu haşere, çok kısa bir süre içinde yatağınıza belirebilir. Çünkü çarşaflardaki selüloz da onları kendine çeken bir maddedir.

Kadıköy Böcek İlaçlama firmamıza ulaşmak ve ilaçlama hizmetleri, fiyatları hakkında bilgi almak için çağrı merkezlerimize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Gümüş Böceği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gümüş böceği veya gümüşçün nedir?

Gümüş böceği veya diğer adıyla gümüşçün, insanların yaşam alanlarında en fazla görülen haşere türleri arasında olup mücadelesi oldukça zordur. Gümüşümsü renklerinden dolayı bu ismi alırlar. Zaman zaman açık yeşilimsi ve kahverengimsi tonları da görülür. Gümüş böceği yaşam alanı son derece geniş olan bir haşeredir.  Dünyanın hemen hemen her yerinde, her evde veya iş yerinde görülebilir. Yaşadığımız binalar bütün böceklerle kıyaslandığında belki de en çok gümüş böceklerinin yaşam koşullarına uygun olduğu söylenebilir. Her binada gümüş böceklerinin yer aldığını söylemek yanlış olmaz. Genellikle geceleri faaliyete geçen bu böcekler aynı zamanda hızlıca üreyen canlılardır. Genellikle aradıkları besinleri kolaylıkla bulabilseler de aylarca aç kalabilme dayanıklılığına sahiptirler. Gümüş böcekleri kolaylıkla evinizi istila edebilir ve başınıza bela olabilir. Bu nedenle profesyonel ilaçlama firmalarından yardım almak gereklidir.

Gümüş böceği nasıl yok edilir?

Gümüş böceklerini yok etmenin çok çeşitli yolları var olsa da en etkili yöntem böcek ilaçlama firmalarından profesyonel yardım almaktır. Gümüş böcekleri her binada yaşayabilir. Bu nedenle her insan gümüş böcekleriyle zaman zaman karşılaşır. Gümüş böcekleri taşıdıkları hastalıklar nedeniyle insanlar için tehlikeler oluşturabilir. Özellikle nişastalı yiyecekleri seven gümüş böcekleri evinizin pek çok yerine mikrop bulaştırabilir. Yemek artıklarıyla beslenebilir, gezindikleri yerleri sağlık açısından hijyensiz kılarlar. Bu nedenle gümüş böceklerine karşı önlem almak bir gerekliliktir. Bunun için çeşitli yöntemler geliştirilse bile ilaçlama yapmadan gümüş böceğini yok etmek imkansızdır. İlaçlama işlemeleri hem var olan gümüş böceklerini yok eder, hem de yenilerinin gelmesini engeller.

Gümüş böceği nasıl oluşur?

Gümüş böceğinin yaşam alanı oldukça geniştir. Pek çok ortamda kolaylıkla yaşayabilir; ancak binalar onlar için en uygun yerlerdir. Gümüş böcekleri yaşadığımız binalarda oldukça hızlı şekilde çoğalırlar. Ilık bir ortamın olması gümüş böceğini çekmek için yeterli olup, bir kere evinize girdiğinde kolayca çoğalacaktır. Gümüş böcekleri özellikle duvar kağıtları olan binaları çok daha fazla tercih ederler. Gümüş böceğinin oluşmasını engellemek kolay bir iş değildir. Ancak kesinlikle bu zararlı haşereyi kontrol altına almak gerekmektedir.

Gün boyu saklanan, karanlık çökünce yemek aramaya başlayan gümüş böceği, böcek ilaçlama firmaları tarafından etkili yollar ile yok edilmektedir.  Böylece yaşam alanlarınız güvenli ve sağlıklı ortamlara dönüşmektedir.

Gümüş böceği nerelerde olur?

Gümüş böceğinin yaşaması için en uygun ortamlardan biri evlerimiz ve işyerlerimizin bulunduğu binalardır. Binaların sıcak ve nemli ortamları gümüş böceğinin hızlıca üremesi için son derece uygundur; çünkü gümüş böceği yumurtalarının gelişmeleri için en uygun koşullar bu bölgelerde vardır. Gümüş böceğinin evlerde barınmayı en fazla sevdiği noktalar duvar kağıtlarının arkası veya kitapların içidir. Bu böcekler duvar kağıtlarının duvara yapışmasını sağlayan yapışkanları ve kitapların sayfalarını bir arada tutan zamkları yemeyi oldukça sevmeklerdir. Bunun dışında ise genellikle küçük duvar çatlaklarında ve duvar boşluklarında gündüzlerini geçirir ve ışıktan uzak kalırlar. Geceleri ise  yemek aramak amacıyla dışarıya çıkarlar. Dışarı çıktıklarında her yerde görülebilirler. Yerlerde veya duvarlarda olabilirler. Yüksek duvarları hızlıca tırmanabilirler ve kolaylıkla gözden kaybolabilirler.

Gümüş böceği nerelere yuva yapar?

Gümüş böceği hızlıca üreyen bir haşeredir. Bu nedenle bu haşere ile mücadelede yuvasını nerelere kurduğunu bilmek önemli bir konudur. Gümüş böceği konusunda uzmanlaşmış profesyonel ekipler ilaçlama yapacakları ne zaman gümüş böceğinin yuvalarını tespit edebilmektedirler ve buna göre kökten çözüm sağlayacak ilaçlamalar yaparlar. Gümüş böceği türleri her türlü binada yaşamayı sever ve yuvalarını her zaman gözden uzak yerlerde yapmayı tercih ederler. Duvar çatlakları, duvar kağıtlarının arkaları, fayans çatlaklarının aralarında veya uzun süredir kullanılmayan kitapların veya kağıtların arasında yuvalanabilirler. Gümüş böceğinin yaşam alanı geniştir ve bu nedenle genellikle yuvaları zor bulunmaktadır. Böcek ilaçlama işinde uzman ekipler olmadan gümüş böceklerinin yuvalarını tespit etmek neredeyse imkansızdır denebilir.

Gümüş böceği ne yer?

Gümüş böcekleri hamam böceklerine benzer bir şekilde hemen hemen her şeyi yiyebilmektedirler. Bu nedenle açlık problemi yaşamazlar. Pek tabii gümüş böceğinin de her şeyden daha fazla sevdiği besin çeşitleri mevuttur. Genelde aradıkları besini bulur ve aç kalmazlar. Yine de besin bulamadıkları zamanlarda dahi aylarca yaşayabilecek kadar dayanıklı böceklerdir. Bu nedenle gümüş böceği, kolay kolay yok olan ve ölen bir tür değildir. Gümüş böcekleri özellikle açıkta kalmış nişastalı yiyeceklere bayılırlar. Bu nedenle nişastalı yiyecekleri kullanarak yapılan zehirli tuzaklar zaman zaman etki edebilmektedir. Bunun yanında ise gümüş böceklerinin en fazla sevdiği yiyeceklerden biride kitapları bir arada tutan tutkallar ve duvar kağıtlarının duvara yapışmasını sağlayan yapışkan maddelerdir. Bu kimyasal maddeler gümüş böcekleri için bir ziyafet anlamına gelmektedir.

Gümüş böceği nasıl ürer?

Gümüş böceği uygun koşullarda oldukça hızlı üreyen istilacı bir haşere türüdür.  Kontrol edilmediğinde kısa sürede yayılabilir. Evler ve işyerleri gibi binalar gümüş böceğinin üremesi için oldukça uygun alanlardır. Bu alanlarda yer alan ısı değerleri gümüş böceğin yumurtalarının gelişimi için son derece olumludur.  Gümüş böceklerinin dişileri günde 4-5 adet yumurta bırakabilmektedir. Bu da hemen hemen her gün yeni gümüş böceklerinin doğması ve etrafa yayılması anlamına gelmektedir. Bu nedenle gümüş böceği ilaçlama işlemi kıyı köşe kalmayacak şekilde geciktirilmeden yapılmalıdır. Profesyonel ilaçlama firmalarından yardım almak burada en önemli husustur. Sağlık Bakanlığı ilaçlama ekipleri tercih edilmelidir. Bu ekipler gümüş böceği yuvalarının ve yumurtalarının yerlerini tespit eder ve ilaçlama hizmetini en iyi şekilde sunarlar.

Gümüş böceği insanları ısırır mı?

Gümüş böceğin elvereni istila ettiğinde bu zararlı haşereler ile ilgili insanların aklına ilk gelen sorulardan biri “Gümüş böceği ısırır mı?” sorusudur. Gümüş böceğini insanlara karşı saldırganlık gibi davranış biçimleri yoktur. Aç kalsalar ve yemek bulamasalar dahi ayalarca yaşayabildiklerinden bu durumlarda bile insanları ısırma belirtileri göstermezler. Bugüne kadar gümüş böceği ısırığı vakasına pek az rastlanmıştır ve bu durumlar istisnanın kaideyi bozmayacağı durumlardır. Ancak gümüş böceğinin insanlara saldırmaması zararsız olduklarını göstermez. Bu böcekler, hepatit, dizanteri ve daha pek çok viral ve bakteriyel hastalıkları bünyelerinde taşır ve geçtikleri her bir noktaya bu hastalıklarını yayarlar. Bu nedenle gümüş böceğine karşı önlem almak ve kapsamlı ilaçlama hizmetleri sunmak esastır.

Gümüş böceği nereden gelir?

Eğer bir apartman dairesinde veya bu tip bir alanda yaşamaktaysanız gümüş böceğinin sizinle beraber yaşamamsı için hiçbir sebep yoktur. Gümüş böcekleri evlerdeki ılık ve nemli ortamlardan oldukça hoşlanırlar. Bu nedenle gümüş böcekleri her binada bulunmaktadır. Oldukça hızlı tırmanıcılar olduklarından üst katlara kolaylıkla çıkabilirler. Atık su boruları, kiremit boşlukları ve daha pek çok noktadan yaşam alanlarınıza giriş yapabilirler. Evlerinizdeki çatlakları kapatmak, atık su borularına ara sıra çamaşır suyu gibi temizlik maddeleri kullanmak kısa süreli yararlar sağlasa da gümüş böceğinin eve gelmesini kesin olarak engellememektedir. Bu nedenle ilaçlama firmaları aracılığıyla kokulu- kokusuz ilaçlama, jel ilaçlama veya sıvı ilaçlama gibi hizmetlerden yararlanmak çok daha önemlidir.

Gümüş böceğinden hastalık bulaşır mı?

Gümüş böceği bünyesinde pek çok hastalık taşıyan zararlı bir haşere türüdür. Bu nedenle ilaçlama yapılması sağlığınız açısından zorunludur. Tabii gümüş böceği insanlara ne şekillerde hastalık bulaştırabilir, bu da önemli bir konudur. Gümüş böcekleri direk olarak insanlara saldırı yaparak, ısırarak hastalıklarını bulaştırmaz. Hatta insanları gördüğünde ilk bulduğu deliğe büyük bir hızla ilerler ve delikten girerek gözden kaybolur. Ancak etrafta kimsenin olmadığı sakin zamanlarda ortaya çıkan gümüş böceği ortada kalan yiyeceklerinize dadanabilir ve hepatit, dizanteri, tifüs gibi çeşitli mikropları yiyeceklerinize bulaştırabilir. Bu da dolaylı yollardan sizin mikrobu geçirmenize neden olur. Güvenli ve sağlıklı yaşam alanları oluşturabilmek için gümüş böceği ilaçlama işlemlerinden faydalanmak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir