Kalorifer Böceği İlaçlama

Kalorifer Böceği İlaçlama

kalorifer-boceginden-nasil-kurtulurum

Böcek türleri üreme şekline ve hızına bağlı olarak bulunduğu alanı istila edebilirler. Kalorifer böceği, koloni halinde yaşayan bir canlıdır. Bu nedenle kalorifer böceği görülen alanların ilaçlama uygulamaları zaman kaybedilmeden yapılmalıdır. Aksi durumlarda böcekler kısa sürede çoğalarak yaşam alanlarınızın her bölgesinde görülecektir. Kalorifer böceği bulunduğumuz alanlara çeşitli yollardan ulaşır.

Kalorifer Böceği Yaşam Alanlarımıza Nasıl Ulaşır?

  • Açık bırakılan kapı ve pencereler kalorifer böceklerinin yaşam alanlarımıza sıkça girmesine neden olmaktadır.
  • Alışveriş yaptığımız alanlarda bulunan kalorifer böceği yumurtaları, satın aldığımız eşya ve poşetlerin arasına girerek evimize ulaşmaktadır.
  • Eski yapı ve zeminler kalorifer böceklerinin en çok görüldüğü bölgelerdir. Açıkta bulunan çatlak gider boruları kalorifer böceklerinin bulunduğumuz alana ulaşmasını kolaylaştırmaktadır.
  • Bakımsız kanalizasyon sistemi mikrop taşıyan kalorifer böceği ve fare gibi canlıların binalarımıza kolayca girmesine neden olmaktadır. Bina içinde giren bu canlılar kapı boşluklarından dairemize kadar ulaşmaktadır.

Kalorifer böceklerinden korunmak için kalorifer böceği ilaçlama hizmeti alınmalıdır. Ancak alacağınız hizmetin kalitesi oldukça önemlidir. Kalitesiz ve yanlış uygulamalar kalorifer böceklerinden kurtulmanızı sağlamadığı gibi sağlık sorunlarına neden olur. Kadıköy kalorifer böceği ilaçlama servisi olarak kaliteli ve güvenilir çalışmalara imza atmaktayız. İlaçlama tekniklerimizin tümü Sağlık Bakanlığı tarafından gereken onay ve belgelere sahiptir. Sıvı ve jel ilaçlama uygulamalarımız ekonomik ilaçlama fiyatları ile uygulanmaktadır. İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet sunuyoruz.

Kalorifer böceği ile mücadele insan sağlığını koruyarak yaşam alanlarımızı güvenilir kılar. Aksi durumlarda önlem alınmayan alanlar gün geçtikçe sağlığını kaybederek hastalıklara davetiye çıkarır. Kalorifer böceği ilaçlama firmaları tarafından uygulanan teknikler sayesinde kapalı ve açık tüm alanlar böceklere karşı ilaçlanır. İlaçlama ekiplerimize 7 gün 24 saat ulaşarak bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Kalorifer Böceği İle Mücadele

kalorifer-bocegi-ilaclama

Kalorifer böceği ile mücadele yöntemleri diğer zararlı haşere türleri ile farklılık gösterdiği gibi, hamamböceği familyası ile oldukça benzerlik göstermektedir. Hamamböceği familyasına dahil olan Kalorifer böceklerinin kontrol altına alınma süreci Jel ilaçlama ile yapılmaktadır. Bu zararlı haşere türü daha çok kalorifer diplerinde, merdiven altlarında sıcak ve ılıman iklimlerde aktif olur. Karanlığı çok seven bu böcek türü en çok geceleri aktif olur. Geceleri aktif olan bu zararlı haşere türü, daha çok mutfak ve banyo gibi alanlarda görülür. Özellikle mutfaklarda çatal, bardak, kaşık lavabo ve fayanslar üzerinde gezinen bu böcek türü, gezindiği her alanda salyasını bırakır. Kusmuğunu bırakır.

Kalorifer böcekleri sadece bunlarla da yetinmez. Dışkılarını da bırakırlar. Bu yüzden kullanılan ev araç gereçleri sudan geçirilmediği taktirde ve evde rutin bir temizlik işi olmadığı sürece alerjik reaksiyonlar ve gıda zehirlenmelerine neden olarak insanların sağlığını olumsuz yönde etkilemektedirler. Kalorifer böceğine yapılan jel ilaçlama uygulamasından sonra, yumurtalarının erişkin olmaması adına bu alanlara sıvı ilaçlama uygulaması yapılmalıdır. Bu işlem jel ilaçlama uygulamasından 15 gün sonra 2. Bir kez yapılarak, bu zararlı türün yaşam alanlarınızdan tamamen yok olmasına zemin hazırlanır.

Kalorifer Böceği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kalorifer Böceği nedir?

Kalorifer böceği aslen bir hamam böceği türü olsa da insanların bulunduğu yaşam alanlarında en fazla görülen haşere türlerinden biridir. Alman hamam böceği olarak da bilinen kalorifer böcekleri Avrupa’da ve Türkiye’de son derece yaygın bulunan türlerden biridir.  1- 2 santimetre boya sahip olan bu böcekler oldukça hızlı üreyerek bulundukları ortamı istila etmektedirler. Dişileri erkeklerinden daha iridir. Dünyanın her yerinde yayılım gösterebilmekte ve özellikle sıcak ve nemli ortamlarda yaşamayı tercih etmektedirler.

Kalorifer böcekleri yaşam alanlarını bir anda istila eder ve bu nedenle kalorifer böceği tehdidi ile karşılaşmadan önce ilaçlama yaptırmak yararınıza olacaktır. Uzman ekipler kalorifer böceklerinin yaşam alanlarını tahmin edebilmektedirler ve kesin çözüm sağlayabilmektedirler.

Kalorifer böceği neden olur?

Kalorifer böceği dünyanın her yerinde yaygın olarak görülen bir hamam böceği türü olup erişkinlerinin boyları 1-2 santimi aşmamaktadır. Kalorifer böceği nemli ve sıcak ortamlardan hoşlandığı için her evde veya işyerinde bulunabilme özelliği taşır. Özellikle yiyecek sıkıntısını asla çekmez. Bu nedenle nerede olursa olsun beslenecek bir şeyler mutlaka bulabilir. Yine de yemek yemeden uzun süre yaşayabilme dayanıklılığına sahiptir. Sıcak ve nemli ortamlara kalorifer böceklerini olduğunuz yere çeker. Bu nedenle restoranlar, fırınlar, mutfaklar, kazan daireleri, bodrumlar ve çatılar gibi alanlarda kalorifer böceği hızla üreme yeteneğine sahiptir.

Kalorifer böceğinin oluşmasını engellemek için işinde uzman ilaçlama ekiplerinden yararlanmanız önem taşımaktadır. Bu nedenle geciktirmeden ilaçlama yapmak büyük önem taşımaktadır.

Kalorifer böceği nerede yaşar?

Kalorifer böceği bir hamam böceği türüdür. Alman hamam böceği olarak da bilinen bu tür özellikle en çok Avrupa’da görülmektedir. Ülkemizde de sıklıkla rastlanan bu böceğe dünyanın hemen hemen her yerinde rastlanmaktadır. Tüm hamam böcekleri gibi sıcak ve nemli ortamlarda yaşamayı severler ve hızlı çoğalma yeteneğine sahiptirler. Diğer hamam böceklerinden ayrılan özellikleriyse, kalorifer böcekleri ısı kaynaklarının yakınında yaşamayı daha çok tercih ederler. Bu nedenle kazan dairelerinde, fırın gibi sıcak alanlarda, kalorifer peteklerinin arkalarında, elektronik eşyaların sıcak noktalarına yakın, taşıtların motor ve kalorifer sistemleri gibi noktalarda görülebilmektedirler. Tüm bu bahsedilen yerler bizim yaşam alanlarımızı oluşturmaktadır. Ve kalorifer böcekleri taşıdıkları hastalıklar ile tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle kalorifer böceği ile mücadele önem kazanmakta ve gerekli bir işlem haline gelmektedir.

Kalorifer böceği ısırır mı?

Kalorifer böceği insana doğrudan saldırma gibi dürtülere sahip değildir. Farklı tehlikelere sahiptir ve bunlara karşı önlem alınması doğru olur. Zaman zaman pek çok böcek türü aç kaldığında veya korktuğunda insana saldırabilmekte ve çeşitli yaralanmalara neden olabilmektedir. Ancak kalorifer böceklerinin insanlara saldırması milyonda bir görülen, son derece nadir görülen bir olaydır. Kalorifer böcekleri hemen hemen hiçbir zaman aç kalmazlar çünkü buldukları her şeyi yiyebilirler. Ancak aç kaldıkları zamanlar dahi uzun süre yaşayabilme yetenekleri vardır ve bu nedenle insanlara saldırma gibi dürtülere sahip değillerdir. Genellikle karanlıkta bir anda ışın yanmasıyla fark edilirler. Fark edildiklerinde ise korkarak hızlıca kaçıp saklanma eğilimi gösterirler. Pek tabii ki bu durum insanlara zararları olmadığının göstergesi değildir. Taşıdıkları hastalıklar nedeniyle gıda zehirlenmelerine, çeşitli viral ve bakteriyel hastalıklara neden olabilmektedir.

Kalorifer böceği ne yer?

Kalorifer böceği mükemmel bir hayatta kalma yeteneğine sahiptir. Aylarca bir şey yemeden hayatta kalabilmektedirler. Buna rağmen kalorifer böcekleri hemen hemen hiç aç kalmamaktadırlar. Sıcak ve nemli ortamları yaşam alanı olarak tercih eden kalorifer böcekleri gündüz vakitlerini hemen hemen her zaman yuvalarında geçirmeyi tercih ederler. Akşamları ise dışarıya çıkıp yemek arama işine koyulurlar. Kalorifer böcekleri buldukları her şeyi yiyebilirler. Bu nedenle besin bulma konusunda sıkıntı çekmezler. İnsanlardan dökülen deri parçaları, deri tozları, saç kalıntıları, yemek kırıntıları ve hatta kağıt dahi yedikleri gözlemlemiştir. Elbette en çok yemek kalıntılarını severler ve bu nedenle açıkta kalmış yemek artıkları ilk hücum ettikleri şey olur. Ancak bu sırada taşıdıkları hastalıkların mikroplarını geçtikleri her yere bıraktıklarından risk oluştururlar ve tehlike oluştururlar. Bu da kalorifer böceklerine karşı önlem almayı zorunlu kılar.

Kalorifer böceği nasıl temizlenir?

“Kalorifer böceği nasıl temizlenir?” sorusu kalorifer böcekleri ile başı belada olan herkesin merak ettiği bir sorudur ve çözülmesi gereken bir problemdir. İnsanlar kalorifer böcekleri ile çok uzun yıllardan beri mücadele etmektedirler. Bunun sonucunda ise tecrübeler ağızdan ağza aktarılmış ve çeşitli bireysel mücadele yöntemleri geliştirilmiştir. Ancak bu yöntemler yeterli etkinliği göstermemekte ve genellikle sorunlara geçici çözümler getirmekte ya da hiçbir çözüm getirmemektedir. Bu nedenle kalorifer böceklerinde kurtulmak için en garantili yol profesyonel böcek ilaçlama firmalarından yararlanmaktır. Profesyonel firmalar kalorifer böceklerini en güvenli hangi yöntem ile ilaçlayacaklarını bilmektedirler. Bu firmalar kalorifer böceklerinin nerede yuvalanabileceklerini bilmektedirler ve buna göre böceklerin geçiş güzergâhlarını ve yuvalarını hedefleyerek ilaçlama servislerini sağlamaktadırlar.

Kalorifer böceği zararlı mıdır?

Kalorifer böcekleri insanlara çeşitli yollar ile zarar verebilmektedirler ve bu zararların en çok önemlileri de elbette insan sağlığını etkilemektedir. Kalorifer böcekleri bir hamam böceği türüdür ve diğer hamam böceklerinde olduğu gibi insanlara doğrudan saldırmazlar. Ancak geceleri meydana çıkan bu zararlı canlılar, yiyeceklerinize dadanabilir ve onları kullanılmaz hale getirebilirler. Geçtikleri her yere mikroplarını bırakan bu canlılar yiyeceklere dadandıklarında gıda zehirlenmelerine neden olabildikleri görülmüştür. Hatta gıda zehirlenmeleri yaydıkları hastalıklar ile karşılaştırıldığında son derece masum bir etki olarak kalmaktadır.

Bu nedenle kalorifer böcekleri ile karşılaşmadan önce periyodik olarak böcek ilaçlama faaliyetleri yapılmalıdır. Bunun için böcek ilaçlama konusunda uzman, Sağlık Bakanlığı onaylı profesyonel ilaçlama firmalarından yardım alınmalı ve yaşam alanlarının sağlıklı ve güvenli ortamları korunmalıdır.

Kalorifer böceği nasıl çoğalır?

Kalorifer böceği yumurtlama yolu ile çoğalan bir haşere türüdür. Bulundukları ortamda kolayca üreyebilirler ve orayı istila edebilirler. Kalorifer böceklerinin evlerde ve işyerlerinde görülmelerinin sebebi ise bu ortamların, kalorifer böceği üreme koşullarına en uygun ortamlar olmalarıdır. Nemli ve sıcak noktalar kalorifer böceklerinin çoğalması için en uygun koşulları oluşturmakta olup bodrumlar, çatılar, duvar boşlukları ve çatlakları, fırınlar ve restoranlar gibi bölgelerde kalorifer böceklerine sıkça rastlanmasına neden olur.  Dişi kalorifer böcekleri ömürlerinde bir kere bile çiftleşse bile defalarca yumurta bırakabilir. Her seferinde bir yumurta kapsülünü dışarı bırakan kalorifer böceği, her bir kapsül içinde 40’a yakın yumurta taşımaktadır. Kalorifer böcekleri, yumurtalarını kuytu gördükleri her yere bırakabilir. Bu nedenle geniş kapsamlı bir temizleme işlemi bile tüm yumurtaların ortadan kaldırılmasını sağlamayacaktır. Bu nedenle böcek ilaçlama işlemlerinden yararlanmak ve yumurtaların gelişimini önlemek gerekmektedir. Ayrıca ilaçlama işlemleri var olan kalorifer böceklerini de öldürecek ve yenilerinin gelmesin engelleyecektir.

Kalorifer böceği hangi kokuyu sevmez?

Kalorifer böcekleri her türlü maddeyi tüketmeleri nedeniyle hemen hemen hiç aç kalmazlar. Ayrıca ev ve iş yeri ortamları onlar için son derece uygun üreme alanlarıdır. Bu nedenle kalorifer böceklerini uzak tutmak insanların önemli bir sorunudur. Bunun için insanlar çeşitli yollar geliştirmiştir ve bu yollar genellikle kalorifer böceklerini uzak tutacak kokulara sahip maddelerin kullanılmasıyla belirlenmiştir. Kalorifer böcekleri genel olarak diğer hamam böceklerinin hoşlanmadığı maddelerden uzak dururlar. Bu maddeler narenciye, sarımsak, biberiye yağı gibi maddelerdir. Özellikle narenciye türlerini kaynatıp belli bölgelere spreyleme yaparak sıkmak kalorifer böceklerini kısa süreliğine uzak tutabilmektedir. Ancak tam anlamıyla bir çözüm yolu arayanların böcek ilaçlama firmalarından yardım alarak periyodik ilaçlama yaptırması gerekmektedir.

Kalorifer böceği jeli nedir?

Kalorifer böceği ilaçlama faaliyetlerinin birden fazla yolu olduğu gibi en etkili ilaçlama maddelerinden biri de kalorifer böceği jelidir. Jel ilaçlama maddesi kalorifer böceklerine karşı son derece etkili ve kökten çözüm sağlayan bir işlev görmektedir. İlaçlama jeli özel ziraat ilaçları satan firmalardan temin edilebilmektedir. Ancak özel firmalarda satılan bu ilaçların Sağlık Bakanlığı onaylı olmasına ve kullanılacak ilaç miktarına özellikle dikkat edilmesi gereklidir. Aksi halde sizi ve evdeki diğer bireylerin sağlığı tehlikeye girebilir. Bu nedenle en doğru seçim Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü’nden onaylı ilaçlama maddeleri ve yöntemlerini kullanan firmalardan yardım almak olacaktır. Profesyonel ekipler ilaçlama jelini kalorifer böceklerinin yuvalanabilecekleri bölgelerin girişlerine ve böceklerin en çok gezindikleri yerlere uygularlar. Jele yakalanan kalorifer böcekleri yuvalarında ölür ve diğer böcekler ise onu yiyerek zehri bünyelerine alırlar. Böylece jel ilaçlama işlemi başarıya ulaşır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir