Kemirgenlerin farkında mısınız?

Kemirgenlerin farkında mısınız?

İnsanlar tarafından her zaman olumsuz gözle bakılan, sevimsiz gelen ve zarar görebileceklerini düşündükleri canlılar vardır. Bunların başında gelenlerden biri ise sıçangiller sınıfından olan sıçandan ufak, küçük vücutlu, sivri çeneli, uzun bıyıklı ve kara gözlü, kemirgen bir memeli olan faredir. Her zaman insanlara karşı fazlasıyla tehdit oluşturan bu canlı, gerek bulaştırdığı hastalıklar, gerekse kişilere verdiği maddi ve psikolojik zararlar neticesiyle her zaman önlem almamız gereken canlı sınıfındadır.

İnsanlara verdiği zararla milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan fareler pis ortamlarda yaşadıkları için girdikleri her alana kolaylıkla mikrop taşıyabilirler. Öyle ki farelerin dışkısından, salyasından ve hatta ayak izinden bile rahatlıkla bakteri üreyebilir. Kemirgenlerin tüm bu izlerini bulunduğunuz alanda sadece temizlemekle yok etmek mümkün değildir.

Tarihte ‘Kara ölüm’ olarak adlandırılan veba salgınının başrolü olan kemirgenler, üzerlerinde bulunan pireler ile tehlikelerini bir kat daha arttırırlar. Evlerde bulunan ahşap eşyaları kemirmeleri, açıkta bulunan herhangi bir yiyeceği yeme özellikleri ile bilinen farelerden tamamen kurtulma yöntemleri bilindiği gibi basit tuzaklarla gerçekleşmez.

Genellikle kalabalık ve aile olarak iç içe yaşayan bu hayvanların koku alma özellikleri son derece gelişmiştir.  Öyle ki aralarından birinin yokluğunu fark eden diğer kemirgen onu aramak için işe koyulduğunda ölüsüyle karşılaşması uzun zaman almayacaktır. Bu sebeple farelerden kurtulma yöntemi diğer haşerelere göre bir kat daha güç olabilir.

Günümüzde pek çok insanın faydalandığı fare ilaçlama hizmetleri bu konuda en büyük yardımcıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ve tüm belgelere sahip bu firmalar yine Sağlık Bakanlığı’nca onaylı laboratuvarlarda test edilmiş ilaçlar kullanılarak evlere, iş yerlerine, hastane, okul, fabrika gibi çoğunluğun barındığı ortamlara ve park bahçeler gibi açık alanlara hizmet vermektedir. Uzman ekip tarafından gerçekleştirilen uygulama öncelikle keşif yapılacak alan taraması ile başlar. Devamında hangi alanlara ilaçlama yapılacağı, ilaçlama yapılacak canlının türü ve hangi ilaçlama yönteminin uygulanacağı kısa bir toplantı sonrasında çözüme kavuşturulur. Ekibin ilaçlama yaptığı ortamda belirli bir süre derinlemesine temizlik yapılmaz. Uygulama bitiminde farelerle olan tüm şikayetlerden kurtulan birey unutmamalıdır ki uygulamada devamlılık esastır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir