Kene İlaçlama

Kene İlaçlama

Kene, insan ve evcil hayvanların üzerinde parazit olarak yaşayan bir canlıdır. Yeşil alanlarda sıkça görülen keneler, kırmızı ve kahverengi olarak görülebilmektedir. Evlerimizin içine kadar ulaşan kene sağlığımızı önemli ölçüde rahatsız etmektedir. Kene ilaçlama yöntemi ile bu zararlı böcek türlerine karşı gerekli önlemler alınmalıdır.

 Kendi aralarında türlere ayrılan kenelerin en az 30 çeşidinde ölümcül virüs olduğu tespit edilmiştir. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı ülkemizde sıkça görülmektedir. Kenenin insanı ısırarak karnında taşıdığı kanlı virüsü boşaltması sonucu bu hastalık görülmektedir. Bu hastalığın tam olarak aşısı ve tedavisi bulunamadığı için çok sayıda insan hayatını kaybetmektedir. Kadıköy kene ilaçlama servisimiz açık ve kapalı tüm alanların kene ilaçlama uygulamasını gerçekleştirerek kenelerden gelebilecek zararlara karşı koruma sağlamaktadır. İlaçlama yöntemlerinin periyodik olarak yapılması kene ile mücadelede sürekli koruma sağlar.

Kene Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Keneler yapısal olarak küçük ve oval bir şekle sahiptirler. Kene 6-8 bacağa sahiptir. Kene uçmaz ve zıplamaz sürünerek ilerler. Kan emici böceklerdir. Kahverengi ve kırmızıya dönük bir renkte görülürler.

Kırım Kongo Hastalığının Belirtileri

  • Halsizlik
  • Kanlı kusma
  • Karaciğerde büyüme
  • İshal
  • Kol ve bacak bölümlerinde deri altı kanamaları
  • Dışkı ve idrarda kanama
  • Baş ağrısı

Vücudunuzda kene gördüğünüz zaman kesinlikle ellememelisiniz. En yakın sağlık kuruluşundan profesyonel destek almalısınız. Kene görülen alanlarda ilaçlama uygulamalarının zaman kaybedilmeden yapılması oldukça önelidir. Çünkü keneler oldukça hızlı üreyen böceklerdir. Bulundukları alana bir gecede binlerce yumurta bırakabilirler. Keneden korunmak için ilaçlama ekiplerimiz 7 gün 24 saat yanınızdadır. Dilediğiniz zaman müşteri temsilcilerimize ulaşarak bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Kene Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kene nasıl bir böcektir?

Son zamanlarda oldukça sık gündeme gelen kene, kan emici tehlikeli bir konakçı canlıdır. İnsanlar için son derece tehlikeli olup mücadelesi kolay değildir. Kene eşeyli bir canlıdır ve yumurta ile ürer. Üremek için konaklarından kan emer. Son yıllarda en çok gündeme sebepleri ısırıkları verilen kayıpların artması olmuştur. Eklembacaklılar gurubunda olan bu haşere, doğduğunda altı bacaklı olup daha sonra iki bacak daha çıkarmakta toplamda sekiz bacağa sahip olmaktadır. Zıplama gibi bir yetileri olmadığı için genellikle yüksek yerlerden konaklarının üzerine atlamaya çalışırlar. Çeşitli hastalıklara sebebiyet verebilen bu canlılar en çok Kırım-Kongo kanamalı hastalığına sebep olmakta ve ölümler getirdiği görülmektedir. Bu nedenle kenelere karşı ilaçlama firmalarıyla önlem almak son derece önemlidir.

Kene nerede yaşar?

Kene yaşam alanı geniş bir canlıdır. Dünyanın hemen hemen her bölgesinde görülebilen keneler elbette kimi bölgelerde çok daha fazla rastlanmaktadır.  Keneler genellikle kırsal alanlarda karşımıza çıkmaktadırlar. Özellikle tarım işçileri bu haşereden oldukça etkilenmektedir. Çiftliklerin olduğu bölgelerde kenenin olmaması için hiçbir sebep yoktur. Temel hedefleri hayvanlar olsa da sık sık insanlara da yapışırlar. Ağaçların ve bitkinin olduğu her yerde üzerinize yapışmak için pusuda bekleyen keneler olabileceği gibi bu haşereler çeşitli yollar ile evlerinize de girebilir. Özellikle köpekler olmak üzere pek çok evcil hayvana da yapıştıkları gözlenmiştir. Bu nedenle evcil hayvanlarınız için keneden koruyucu ilaçlar kullanmanız gereklilik olduğu gibi evlerinizi ve işyerlerinizi de kenelere karşı koruyabilmek için kene ilaçlama hizmetlerinden faydalanmanız büyük yarar sağlayacaktır.

Kene sokması öldürür mü?

Keneler son yıllarda yüzlerce insanın canını alıştır. Ve bu nedenle “Kene sokması öldürür mü?” sorusunun cevabı evettir. Tabii ki her kene türünün ısırığı ölüme sebep olmamaktadır. Keneler kanını emeceği insanın üzerine atlar ve iğnesini sokarak yapışır. Kene kan emdiği kanla beraber normal vücudundan onlarca kat daha büyük gözükmektedir. Fakat kan emerken bir yandan kendi vücudundaki tüm mikropları, veya önceki konakçısından emdiği mikropları o an emdiği konakçısına enjekte edebilir. Bu nedenle keneler hasatlıkların taşınmasında önemli bir vektör görevi görmektedir.

Öldürücü Kırım-Kongo kanamalı hastalığına neden olan kene türleri büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Dünyada bu hastalığın taşıyıcısı 30’a yakın kene türü olup yalnızca yedi tanesi hastalığın bulaştırıcısıdır. Ancak bu yedi tür, Türkiye dahil dünya üzerindeki en yaygın kene türlerindendir. İstenmeyen bir sonuçla karşılaşmadan önce bahçelerinize, evlerinize ve işyerlerinize kene ilaçlama yaptırmanız gerekmektedir.

Kene vücuttan nasıl çıkarılır?

Kene ısırığı öldürücü olabilir. Kenenin vücuttan çıkarılma işlemi rastgele şekilde yapılmamalı ve bazı hususlara dikkat edilmelidir. Aksi halde daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Kene ısırığı fark edildiğinde önce sakin olunmalı ve kesinlikle kene ürkütülmemelidir. Eğer kene ürkerse emdiği tüm kanı geri boşaltacak ve kene vücudundaki tüm mikroplarla beraber bunu yapacaktır. Bu da kenenin hastalıklarını size bulaştırması demektir. Öncelikle en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli, eğer buraya çabuk ulaşma imkanı yoksa kendiniz keneyi çıkarabilirsiniz. Kene, ürkütülmeden kene kaşığı veya kene penseti yardımıyla ısırılan noktadan tutup çıkarılmalıdır. Bu aletler yoksa küçük bir cımbızda iş görecektir.  Kene çıkarıldıktan hemen sonra ısırılan bölge hızlıca alkol ile temizlenmeli yoksa sabun kullanılmalıdır ve vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Kenenin neden olduğu hastalıklar nelerdir?

Keneler çeşitli viral ve bakteriyel hastalıklara neden olabilmektedir. Ancak son zamanlarda en çok zarar veren Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi tehlike saçmaktadır. Kene önceki konağından aldığı mikropları da yeni konağına taşımaktadır.  Keneler Kırım-Kongo Kanalı Ateşi’nin en önemli vektörleridir. İnsanları oldukça etkileyen ve hastalıktan kısa süre sonra ölümlere sebep olabilen bu hastalık çok kayıplar verilmesine sebep olmuştur.

Kenelerin otuz kadar türü bu hastalığın virüslerini taşımakta ve yedi kadar türü bu hastalığı bulaştırmaktadır. Özellikle Hyalomma cinsi kenelerin bu hastalığın taşınmasında etkili olduğu bilinmekle beraber bu cins Türkiye’de oldukça fazla rastlanmaktadır. Bu nedenle kenelere karşı önlem almak bir gerekliliktir. Profesyonel kene ilaçlama hizmetleri en etkili önlemleri oluşturmaktadır.

Kene ile nasıl mücadele edilir?

Kene ile mücadele işlemi basit bir olay değildir ve bireysel olarak imkansızdır. Ayrıca kene mücadele sırasında vücuda yapışırsa ayrı bir dert olacaktır. Bu nedenle kenelere karşı bireysel önlemler alınmalı; ancak profesyonel kene ilaçlama firmalarından ilaçlama yardımı almak ihmal edilmemelidir. Özellikle tarlalarda ve çiftliklerde çalışan insanların bacaklarını ve kollarını örten giysiler giymeleri, eldiven takmaları önemli bir önlemdir. Her gün kıyafetlerin üzerine kene gelip gelmediğini de kontrol etmek son derece önemlidir.

Bu önlemlerle beraber profesyonel bir kene ilaçlama firmasından yardım almak ve yaşanılan bölgeyi ilaçlatmak gerekmektedir. Profesyonel ekipleri kenelerin nerelerde bulunabileceklerini, konakçısına atlamak için nereleri seçebileceklerini bilmektedirler. Bu nedenle kene ilaçlama işlemleri işinde uzman personeller tarafından yapılmalıdır. Yapılan ilaçlama Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı olmalıdır ve ne size ne de evcil hayvanlara zarar vererek yalnızca keneler üzerinde etkili olmalıdır.

Kene nasıl beslenir?

Keneler tehlikeli canlılardır ve her türlü hastalığın taşınmasında rol oynayabilirler. Peki keneler nasıl beslenirler? Yaşamlarını sürdürmek için neye ihtiyaç duyarlar? Kene türü bilimsel olarak örümceğimsiler sınıfının akarlar türüne girmektedir. Bu haşereler kan ile beslenmekte olup insanlar için son derece zararlıdır ve sağlık tehdidi oluştururlar. Keneler genellikle ağaç, bitkiler vb. yüksek bir noktaya çıkarlar ve sıçrama yeteneklerine sahip olmadıklarından altlarından geçen konak olarak belirledikleri canlının üzerine kendilerini bırakırlar. Bükümlü bacakları aynı zamanda bir vantuz görevi görür ve konağına rahatlıkla tutunmasını sağlar. Ayrıca konağına hortum görevi gören iğnesi ile yapışır kan emmeye başlarlar. Emdikleri bu kan kenenin temel besinini oluşturmaktadır.

Kene nasıl yapışır?

Keneler konakçı haşerelerdir. Yani bir canlı üzerinden kan emerek yaşamakta ve beslenmesini sürdürmektedir. Böylece yaşamanı devam ettirir. Ancak kenenin doğal yapısı onun konağına rahatlıkla yapışabilmesi için her türlü kolaylığı sağlamaktadır. Keneler pireler gibi güçlü bir sıçrama yeteneğine sahip değillerdir. Bu nedenle de yüksek bir noktaya çıkar ve pusuya yatar. Konak olarak belirleyebileceği herhangi bir memeli canlı geçtiğinde ise kendini bırakır ve konağının üzerine tutunur. Güçlü, büklümlü ve vantuzlu bacakları onun konağına tutunmasını kolaylaştırır ve güçlü bir ısırıkla konağına tam anlamıyla yapışır. Kenenin başı öyle bir yapışır ki vücudu kopsa dahi başı yapışık halde kalabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir kene ısırığında öncelikle uzman bir hekime danışmak şarttır.

Kene nasıl çoğalır?

Keneler,  oldukça hızlı üreyen canlılar olup kontrol edilmediklerinde ciddi sağlık tehditleri oluşturabilen haşerelerdir. Keneler hem beslenmek hem de üremek için kan emmeye ihtiyaç duymaktadırlar. Keneler çiftleşmelerini dişi kene kan emdiği ırada gerçekleştirmekte ve yumurta yoluyla üremekte olan canlılardır. Konak üzerinde çiftleştikten sonra erkek kene uzaklaşır ve kısa bir zaman sonra ölür. Dişi kene ise kan emmeye devam eder ve yeterince kan emip şiştikten sonra konağından uzaklaşır. Dişi kene yaprakların altına, ağaç kovuklarını diplerine, vb. gözden uzak noktalara yumurtalarını bırakır ve kısa bir süre sonra kendisi de ölür. Kenenin türüne göre ve kan ile doyma seviyesine göre yumurta sayısı değişmektedir. 200 yumurta bırakabilen kenelerde mevcuttur binlercesini bırakabilen kenelerde. Bu durum pek çok şekilde değişkenlik gösterir. Bir hafta içerisinde yumurtadan çıkan larvalar, bir ya da iki hafta sonra ise erişkinliğe ulaşıp konak aramaya başlarlar.

Kene eve girer mi?

Kenelerin çok çeşitli yollarla evlere girdikleri bilinmektedir. Tehlikeli bu varlıkların evlerden uzaklaştırılması sağlık açsından gereklidir. Evcil hayvan beslenen evler kenelerin evlere girmelerinin en kolay yoludur. Gezintiye çıkardığınız evcil hayvanlarınız üzerine kene yapışabilir ve bunun farkında bile olmayabilirsiniz. Ancak kene evcil hayvanınız ile birlikte çokta evinize girmiş ve tehdit altında kalmış olabilirsiniz. Kenelerine evlere girmesinin bir diğer yöntemi ise kuşlar sayesinde olabilmektedir. Dışarıda kenelerin yapıştığı kuşlar akşam olduğunda çatılarımıza kurdukları yuvalara geri dönerler. Kene burada ürer veya kendini kuşun üzerinden atıp yeni bir konakçı aramaya başlar. Çatılarda bulduğu boşluklardan geçen keneler evlerimize girebilir. Dışarıdan aldığınız sebzelerden de evinize girebilecek olan keneler daha pek çok yolla tehdit oluşturabilir. Bu nedenle kenelere karşı ilaçlama hizmetlerinden faydalanmak son derece önemlidir. Evlerinize profesyonel firmalardan yardım alarak yaptığınız kene ilaçlama faaliyetleri ne size ne de evcil hayvanlarınıza zarar verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir